RTX 5090 Laptop oyun performansı

Evet: Tahminlerimize göre RTX 5090 Laptop, 210 oyunun 209 tanesini 1080p Yüksek'te 60+ FPS ile kaldırır. Tahminlerimiz, oyun laptoplarında bu çip için tipik bir güç limiti (TGP) olan yaklaşık 175 W değerini varsayar.

Güncellendi:

Güç limiti (TGP): İki RTX 5090 Laptop laptopu neden birbirinden farklı?

Laptop üreticileri RTX 5090 Laptop modelini 95 W ile 175 W arasında istedikleri değere ayarlayabilir. Tahminlerimiz yaklaşık 175 W varsayar. 95 W civarında (ince laptoplar) yaklaşık %24 daha az FPS bekle; 175 W zaten aralığın en üstü.

Almadan önce laptopun TGP değerine teknik özellik sayfasından ya da incelemelerden bak. Laptopunun oyun özelliklerini nasıl kontrol edersin.

Benzer masaüstü ekran kartı

Tahminlerimize göre RTX 5090 Laptop, 1080p'de yaklaşık bir masaüstü RTX 5070 gibi performans verir. Aynı ada sahip masaüstü RTX 5090, 1080p'de yaklaşık %24 daha hızlı.

RTX 5090 Laptop teknik özellikleri

MarkaNVIDIA
Çıkış tarihiMart 2025
TürLaptop ekran kartı (harici)
Video belleği24 GB GDDR7
Bellek veri yolu256 bit
Güç limiti (TGP)95–175 W
Tipik güç limiti (bizim tahminimiz)175 W
Benzer masaüstü ekran kartıRTX 5070
FPSVibe 1080p endeksi (tahmini)84,1 (1080p'de RTX 4090 = 100)
FPSVibe performans endeksi (tahmini)85,1 (RTX 4090 = 100, 1440p)
FPSVibe 4K endeksi (tahmini)70,7 (4K'da RTX 4090 = 100)
Veri güvenilirliğiOrta (ilgili benchmark sonuçlarından tahmin edildi)
SıraTakip ettiğimiz 41 kart içinde #1

Veri kaynakları

Endeks, yayınlanmış benchmark sonuçlarının FPSVibe tarafından tek bir ölçeğe uyarlanarak oluşturulmuş kendi karışımıdır; tek bir kaynaktan kopyalanmadı. Kontrol tarihi: 16 Ekim 2026.

RTX 5090 Laptop: Her oyunda tahmini FPS

Yüksek ayarlarda, çip yaklaşık 175 W değerindeyken ve hızlı bir işlemciyle (Ryzen 7 7800X3D, 32 GB RAM) tahmini FPS; yani FPS'i ekran kartı belirler. Laptop işlemcileri, özellikle ince laptoplarda, çoğu zaman daha yavaştır. 1080p aralığı, en düşük ile en yüksek güç limitini gösterir (95–175 W).

Oyun1080p1080p aralığı1440p4K
Among Us529529529364
Geometry Dash529529529529
Valorant485485485485
Terraria441441441441
Hollow Knight441404–441441201
Slay the Spire 2441441441441
The Binding of Isaac: Rebirth441441441441
Bloons TD 6441441441441
Brawlhalla441441441441
Balatro441441441441
League of Legends397397397364
Don't Starve Together353353353353
Doom Eternal310235–310251114
Left 4 Dead 2309309309309
Roblox309309309309
Rocket League302230–302248112
Counter-Strike 2293293293157
Dota 2282282282191
Diablo IV268220–268236107
Minecraft265265265265
Overwatch 2265265265178
Team Fortress 2265265265265
Warframe265265265147
Assassin's Creed Odyssey265265265140
Assassin's Creed Origins265265265225
Assassin's Creed Unity265265265151
Yu-Gi-Oh! Master Duel265265265265
Hearts of Iron IV261261261164
Honkai: Star Rail247212–247226102
PUBG: Battlegrounds235235235125
War Thunder229229229114
Resident Evil 2229201–22921296
F1 24227221–227225102
F1 25223170–22317378
RimWorld221221221221
Lethal Company218165–21817881
Hollow Knight: Silksong218218218201
Fortnite212174–21217479
Deep Rock Galactic212212212121
Destiny 2212212212121
Risk of Rain 2212212212170
Marvel's Spider-Man Remastered198192–19819892
Far Cry 6198188–19819488
Manor Lords19819819896
Warhammer 40,000: Boltgun 2198198198143
Marvel's Spider-Man: Miles Morales196189–19619691
Death Stranding Director's Cut195193–19519593
Apex Legends194194194140
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition194194194154
Resident Evil Village194149–19415570
The Sims 4194194194194
EA Sports FC 25191145–19115369
GTA V187187187187
Resident Evil 4184140–18414666
Assassin's Creed Valhalla183139–18315269
Hades II181137–18114064
Call of Duty: Warzone17617617686
Valheim17617617691
Sea of Thieves176141–17614566
Age of Empires II: Definitive Edition176176176176
It Takes Two176176176127
DayZ17617617697
Garry's Mod176176176176
Far Cry 5175175175117
eFootball175175175102
GTA IV174174174174
Assetto Corsa174174174122
Delta Force168168168102
Fallout 4168168168168
God of War168127–16813360
Final Fantasy VII Remake Intergrade166126–16613059
Black Desert164125–16413260
Crusader Kings III163163163121
The Witcher 3: Wild Hunt15915915992
Lies of P159159159111
Forza Horizon 515915915978
Euro Truck Simulator 215915915986
Subnautica159159159159
Red Dead Redemption 2155118–15512557
Metro Exodus155153–15515571
Call of Duty: Black Ops 6154117–15412054
EA Sports FC 26150145–15015069
Ready or Not15015015094
Ghost of Tsushima150123–15012657
EA Sports FC 27150145–15015069
Phasmophobia149113–14911452
Lost Ark149146–14914970
Minecraft Dungeons II14914914993
Assetto Corsa Competizione14614614688
Stronghold 4146111–14611351
The Outlast Trials14614614678
VRChat146111–14611251
Cyberpunk 2077145110–14511552
Tom Clancy's Rainbow Six Siege144109–14411954
NARAKA: BLADEPOINT143143143102
Hell Let Loose14114114186
Monster Hunter: World141141141129
Path of Exile 2141123–14112657
Sid Meier's Civilization VI141141141141
World of Warcraft141138–14114164
Project Zomboid141141141141
Limbus Company141141141141
Mycopunk139106–13910246
PEAK139106–13910849
The Finals134102–13410246
Baldur's Gate 313413413467
Battlefield 2042132107–13211150
Age of Empires IV132132132132
Red Dead Redemption129115–12911652
Marvel Rivals12494–1249844
Horizon Forbidden West12394–12310648
Marvel's Spider-Man 212394–12310648
The Last of Us Part II Remastered12394–12310648
Horizon Zero Dawn Remastered12394–12310648
ARC Raiders123102–12310246
Mount & Blade II: Bannerlord123123123118
Assassin's Creed Mirage12212212267
God of War Ragnarök12293–1229744
Need for Speed Unbound122106–12211150
World of Warships122122122122
Call of Duty: Modern Warfare 412192–1219443
Dead by Daylight120120120120
Onimusha: Way of the Sword12092–1209543
Rust11990–1199342
The Last of Us Part I119102–11910548
Stellar Blade11990–1199443
NBA 2K2611993–1199744
Sons of the Forest11995–1199643
NBA 2K2711993–1199744
Arena Breakout: Infinite11911911957
RuneScape: Dragonwilds11789–1178940
R.E.P.O.11711711760
Wuthering Waves116111–11611351
Aion 2116100–11610246
BeamNG.drive11690–1169041
Sid Meier's Civilization VII11511511563
Satisfactory115106–11511150
7 Days to Die11511511585
Castlevania: Belmont's Curse11588–1159543
Enshrouded11487–1148539
Schedule I11487–1148639
Hunt: Showdown 189611386–1139644
No Man's Sky11184–1119041
Final Fantasy XIV Online11011011052
skate.11011011051
Alan Wake 210983–1098438
Assassin's Creed Black Flag Resynced10882–1088438
Helldivers 210610610656
Cities: Skylines106106106106
Battlefield 610479–1047835
Final Fantasy VII Rebirth10277–1027735
Assassin's Creed Shadows10277–1028237
Escape from Tarkov10177–1017635
Star Wars Jedi: Survivor98989858
Forza Motorsport9887–988338
Zenless Zone Zero98989864
Forza Horizon 698989847
Farming Simulator 2598989846
Arknights: Endfield98989849
Clair Obscur: Expedition 339774–977434
Total War: Warhammer III97979775
Planet Zoo 29774–977032
Split Fiction9673–967333
Starfield9472–947132
Monster Hunter Wilds9370–937333
Final Fantasy XVI9370–937032
Control Resonant9370–936831
Hogwarts Legacy92929249
Silent Hill 29068–906831
Phantom Blade Zero8968–896831
Star Wars: Galactic Racer8968–896529
Palworld8867–886630
Stalker 2: Heart of Chornobyl8871–887032
Warhammer 40,000: Space Marine 28867–886630
Borderlands 48665–866228
Marvel Tōkon: Fighting Souls8665–866529
WARDOGS8665–866529
Gears of War: E-Day8363–836228
Dragon's Dogma 28162–816529
Valor Mortis8161–816027
Black Myth: Wukong7557–755826
Kingdom Come: Deliverance II7356–735525
ARK: Survival Ascended7255–725224
Microsoft Flight Simulator 202471717142
Doom: The Dark Ages7053–705023
Avowed7053–705123
Star Wars Outlaws6852–685123
Star Wars Zero Company6751–674922
Indiana Jones and the Great Circle6650–664922
Silent Hill: Townfall6550–654721
Mortal Shell II6550–654721
Halo: Campaign Evolved6247–624520
Mafia: The Old Country6146–614320
Hell Let Loose: Vietnam6146–614521
Elden Ring60606060
Elden Ring Nightreign60606059
Sekiro: Shadows Die Twice60606060
Dark Souls III60606060
Factorio60606060
Stardew Valley60606060
Genshin Impact60606060
Tekken 860606046
Tekken 760606060
Street Fighter 660606040
Mortal Kombat 160606037
Mortal Kombat 1160606060
Dragon Ball: Sparking! Zero60606050
Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 460606060
Ace Combat 8: Wings of Theve6045–604420
Cities: Skylines II5138–513717

Tahmini FPS. Sayılar ölçülmüş benchmark sonuçları değil, FPSVibe modelinden gelir. Nasıl tahmin ediyoruz?

RTX 5090 Laptop hakkında sık sorulan sorular

RTX 5090 Laptop oyun için iyi mi?

Kısaca: 1440p ve 4K için üretilmiş üst seviye bir ekran kartı. Hızlı bir CPU ile tahmini: popüler 210 oyunun 209 tanesinde 1080p Yüksek'te 60+ FPS, 1440p'de ise 195 oyunda 60+ FPS.

RTX 5090 Laptop Cyberpunk 2077'yi kaldırır mı?

Ryzen 5 5600 ve 16 GB RAM ile tahmini: 1080p'de Düşük ayarda yaklaşık 94 FPS, Yüksek ayarda yaklaşık 94 FPS.

RTX 5090 Laptop kaç GB VRAM'e sahip?

24 GB. 1440p ve yüksek çözünürlüklü dokular için fazlasıyla yeterli.

RTX 5090 Laptop vs RTX 5080 Laptop: hangisi daha hızlı?

Tahminlerimize göre RTX 5090 Laptop, 210 oyunda 4K Yüksek ayarda RTX 5080 Laptop modeline göre yaklaşık %12 daha hızlı.

RTX 5090 Laptop masaüstü RTX 5090 kadar hızlı mı?

Hayır. Tahminlerimize göre masaüstü RTX 5090, 1080p'de yaklaşık %24 daha hızlı, çünkü laptop çipi daha az güçle çalışır (burada yaklaşık 175 W, masaüstü kartta 575 W).

RTX 5090 Laptop laptopun güç limiti (TGP) kaç W olmalı?

RTX 5090 Laptop laptopları 95 W ile 175 W arasında çalışır. 175 W veya daha fazlasını ara; 95 W civarındaki ince laptoplar yaklaşık %24 daha yavaş olabilir.

RTX 5090 Laptop hangi masaüstü ekran kartına benzer?

Tahminlerimize göre yaklaşık 175 W değerinde, 1080p'de yaklaşık bir masaüstü RTX 5070 kadar.