RTX 5080 oyun performansı

Evet: Tahminlerimize göre RTX 5080, 210 oyunun 209 tanesini 1080p Yüksek'te 60+ FPS ile kaldırır. NVIDIA GeForce RTX 5080 1440p ve 4K için üretilmiş üst seviye bir ekran kartı; neleri kaldırdığını ve rakipleri arasındaki yerini burada görebilirsin.

Güncellendi:

Hangi ekran kartına sahip olduğundan emin değil misin? Nasıl kontrol edilir · Almayı mı düşünüyorsun? 1080p için en iyi ekran kartı

Özet

NVIDIA GeForce RTX 5080 (2025), 1440p ve 4K için üretilmiş üst seviye bir ekran kartı. 16 GB VRAM'e sahip ve 360 W güç değerinde çalışıyor.

Hızlı bir işlemciyle, takip ettiğimiz 210 oyunun yaklaşık 209 tanesinde 1080p Yüksek'te 60 FPS'e ulaşır; 1440p'de 197, 4K'da 139 oyunda ulaşır (tahmini). Aynı sınıftaki kartlar: RX 7900 XTX ve RTX 4080 Super. Şu an yeni satılan bir üst kademe RTX 4090; yaklaşık %6 daha hızlı.

RTX 5080 teknik özellikleri

MarkaNVIDIA
Çıkış tarihiOcak 2025
TürHarici ekran kartı
Video belleği16 GB GDDR7
Bellek veri yolu256 bit
Güç (kart)360 W
Çıkış fiyatı (ABD)999 dolar
FPSVibe performans endeksi (tahmini)94,5 (RTX 4090 = 100, 1440p)
FPSVibe 4K endeksi (tahmini)88,7 (4K'da RTX 4090 = 100)
FPSVibe 1080p endeksi (tahmini)95,6 (1080p'de RTX 4090 = 100)
Veri güvenilirliğiOrta (ilgili benchmark sonuçlarından tahmin edildi)
Watt başına performans (tahmini)26,3
SıraTakip ettiğimiz 163 kart içinde #3

Veri kaynakları

Endeks, yayınlanmış benchmark sonuçlarının FPSVibe tarafından tek bir ölçeğe uyarlanarak oluşturulmuş kendi karışımıdır; tek bir kaynaktan kopyalanmadı. Kontrol tarihi: 12 Ekim 2026.

RTX 5080 hangi oyunları kaldırır?

Ryzen 7 7800X3D işlemci ve 32 GB RAM ile Yüksek ayarlarda tahmini ortalama FPS, yani tek sınır ekran kartı. 1080p FPS'e göre sıralı.

Oyun1080p1440p4K
Among Us529529456
Geometry Dash529529529
Valorant485485485
Terraria441441441
Hollow Knight441441252
Slay the Spire 2441441441
The Binding of Isaac: Rebirth441441441
Bloons TD 6441441441
Brawlhalla441441441
Balatro441441441
Counter-Strike 2415360184
League of Legends397397397
Don't Starve Together353353353
Rocket League343275141
Doom Eternal322279143
Left 4 Dead 2309309309
Roblox309309309
Dota 2282282239
Diablo IV268262134
Minecraft265265265
Overwatch 2265265223
Team Fortress 2265265265
Warframe265265184
Assassin's Creed Odyssey265265176
Assassin's Creed Origins265265265
Assassin's Creed Unity265265190
Yu-Gi-Oh! Master Duel265265265
Hearts of Iron IV261261206
Honkai: Star Rail247247129
War Thunder229229143
Lethal Company229198101
Resident Evil 2229229120
RimWorld221221221
Hollow Knight: Silksong218218218
Fortnite21219399
Deep Rock Galactic212212152
Destiny 2212212152
Risk of Rain 2212212212
Resident Evil 420916283
Hades II20615680
Marvel's Spider-Man Remastered198198111
Far Cry 6198198118
Manor Lords198198120
Warhammer 40,000: Boltgun 2198198179
Marvel's Spider-Man: Miles Morales196196114
Death Stranding Director's Cut195195116
Apex Legends194194176
EA Sports FC 2519417087
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition194194194
Resident Evil Village19417288
The Sims 4194194194
Assassin's Creed Valhalla191191108
God of War19014876
Final Fantasy VII Remake Intergrade18914474
Black Desert18614675
PUBG: Battlegrounds176176136
Call of Duty: Warzone176176108
Red Dead Redemption 217613971
Valheim176176114
Sea of Thieves17616182
Age of Empires II: Definitive Edition176176176
It Takes Two176176160
DayZ176176121
Garry's Mod176176176
Far Cry 5175175146
eFootball175175129
GTA IV174174174
Assetto Corsa174174153
Phasmophobia16912765
Delta Force168168128
Fallout 4168168168
VRChat16612463
Tom Clancy's Rainbow Six Siege16313268
Crusader Kings III163163152
GTA V159159159
The Witcher 3: Wild Hunt159159115
Lies of P159159140
Forza Horizon 515915998
Euro Truck Simulator 2159159108
Subnautica159159159
Mycopunk15811358
Stronghold 415812664
Baldur's Gate 315715784
Cyberpunk 207715514072
Metro Exodus15515590
The Finals15211458
EA Sports FC 2615015087
Ready or Not150150118
Ghost of Tsushima15014071
EA Sports FC 2715015087
Lost Ark14914988
Minecraft Dungeons II149149116
Assetto Corsa Competizione146146111
The Outlast Trials14614698
NARAKA: BLADEPOINT143143129
Marvel Rivals14110956
Hell Let Loose141141108
Monster Hunter: World141141141
Path of Exile 214114071
Sid Meier's Civilization VI141141141
World of Warcraft14114181
Project Zomboid141141141
Limbus Company141141141
PEAK14112061
Call of Duty: Black Ops 613710554
F1 2513710353
Marvel's Spider-Man 213611860
Stellar Blade13510453
Battlefield 204213212363
Horizon Forbidden West13211860
Age of Empires IV132132132
F1 241319951
Schedule I1309649
Red Dead Redemption12912966
Enshrouded1299548
Hunt: Showdown 189612810755
No Man's Sky12610051
God of War Ragnarök12610755
The Last of Us Part II Remastered12611860
Horizon Zero Dawn Remastered12611860
Rust12310453
ARC Raiders12311458
Mount & Blade II: Bannerlord123123123
Assassin's Creed Mirage12212284
Need for Speed Unbound12212263
Assassin's Creed Black Flag Resynced1229448
Onimusha: Way of the Sword12210554
RuneScape: Dragonwilds1229951
Call of Duty: Modern Warfare 412210554
World of Warships122122122
Dead by Daylight120120120
The Last of Us Part I11911157
NBA 2K2611910755
Sons of the Forest11910654
NBA 2K2711910755
Arena Breakout: Infinite11911971
Battlefield 61188644
R.E.P.O.11711775
Wuthering Waves11611664
Aion 211611458
BeamNG.drive11610051
Alan Wake 21159046
Black Myth: Wukong1159247
Final Fantasy VII Rebirth1158644
Assassin's Creed Shadows1159147
Sid Meier's Civilization VII11511579
Satisfactory11511563
7 Days to Die115115106
Castlevania: Belmont's Curse11510654
Clair Obscur: Expedition 331118242
Final Fantasy XIV Online11011065
skate.11011064
Split Fiction1098141
Helldivers 210610671
Cities: Skylines106106106
Escape from Tarkov1068543
Control Resonant1057639
Silent Hill 21027539
Phantom Blade Zero1027538
Star Wars: Galactic Racer1017237
Palworld1007438
Final Fantasy XVI987840
Star Wars Jedi: Survivor989872
Forza Motorsport989347
Zenless Zone Zero989880
Planet Zoo 2987740
Forza Horizon 6989858
Farming Simulator 25989858
Arknights: Endfield989861
Starfield978041
Total War: Warhammer III979794
Marvel Tōkon: Fighting Souls977237
Gears of War: E-Day946935
Monster Hunter Wilds938141
WARDOGS937237
Hogwarts Legacy929261
Borderlands 4916935
Warhammer 40,000: Space Marine 2917337
Valor Mortis916734
Stalker 2: Heart of Chornobyl887036
Dragon's Dogma 2847237
Kingdom Come: Deliverance II836131
ARK: Survival Ascended825830
Avowed805729
Doom: The Dark Ages795629
Star Wars Outlaws775729
Star Wars Zero Company775428
Indiana Jones and the Great Circle755428
Silent Hill: Townfall745327
Mortal Shell II745227
Microsoft Flight Simulator 2024717153
Halo: Campaign Evolved715025
Mafia: The Old Country694825
Hell Let Loose: Vietnam695126
Ace Combat 8: Wings of Theve684925
Elden Ring606060
Elden Ring Nightreign606060
Sekiro: Shadows Die Twice606060
Dark Souls III606060
Factorio606060
Stardew Valley606060
Genshin Impact606060
Tekken 8606058
Tekken 7606060
Street Fighter 6606051
Mortal Kombat 1606047
Mortal Kombat 11606060
Dragon Ball: Sparking! Zero606060
Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4606060
Cities: Skylines II574121

Tahmini FPS. Sayılar ölçülmüş benchmark sonuçları değil, FPSVibe modelinden gelir. Nasıl tahmin ediyoruz?

RTX 5080 hakkında sık sorulan sorular

RTX 5080 oyun için iyi mi?

Kısaca: 1440p ve 4K için üretilmiş üst seviye bir ekran kartı. Hızlı bir CPU ile tahmini: popüler 210 oyunun 209 tanesinde 1080p Yüksek'te 60+ FPS, 1440p'de ise 197 oyunda 60+ FPS.

RTX 5080 Cyberpunk 2077'yi kaldırır mı?

Ryzen 5 5600 ve 16 GB RAM ile tahmini: 1080p'de Düşük ayarda yaklaşık 94 FPS, Yüksek ayarda yaklaşık 94 FPS.

RTX 5080 kaç GB VRAM'e sahip?

16 GB. 1440p ve yüksek çözünürlüklü dokular için fazlasıyla yeterli.

RTX 5080 için hangi güç kaynağı gerekir?

Kartın güç değeri 360 W. Kabaca, kaliteli bir 650 W güç kaynağı hem kartı hem de tipik bir oyun CPU'sunu karşılar. Tam modelin için kart üreticisinin önerisine bak.

RTX 5080 vs RX 7900 XTX: hangisi daha hızlı?

Tahminlerimize göre RTX 5080, 210 oyunda 4K Yüksek ayarda RX 7900 XTX modeline göre yaklaşık %7 daha hızlı.